
Jeśli w podłożu występuje pewna podstawowa wilgoć, możesz niedrogo stworzyć ścieżki ogrodowe jako pokrycie związane z wodą. Chcieliśmy się dowiedzieć od rzeczoznawców kosztów, jak wygląda taka konstrukcja i jakich kosztów w przeliczeniu na m² można się za nią spodziewać.
Pytanie: Jaki jest koszt sufitu ścieżki związanej z wodą?
Ekspert ds. Kontroli kosztów: Oczywiście w każdym indywidualnym przypadku zawsze zależy to od grubości warstw i użytych materiałów. Jednak ogólnie rzecz biorąc, w większości przypadków można założyć, że koszt materiału na m2 jest o około jedną trzecią niższy niż w przypadku tradycyjnej nawierzchni betonowej .
W przypadku stropu wodnistego na zagęszczone podłoże nakłada się warstwę podkładową ze żwiru 0/32 mm. Grubość warstwy podkładowej powinna wynosić od około 15 cm do 20 cm , wymagane nachylenie (nachylenie boczne lub dachowe) jest już uwzględnione podczas planowania.
Na podbudowę nakładana jest dobrze zagęszczona warstwa wyrównująca o grubości 6 cm i uziarnieniu 0/16 mm oraz warstwa wierzchnia o grubości zaledwie 3 cm i uziarnieniu 0/8 mm. Następnie warstwę wierzchnią należy kilkakrotnie przetoczyć, a ścieżka musi pozostawać przez kilka tygodni pod wilgocią, zanim będzie można po niej chodzić.
Ze względu na mniejszą grubość warstwy uzyskuje się znaczną przewagę pod względem kosztów materiału w porównaniu z tradycyjną nawierzchnią.
Jednak niższe koszty produkcji są równoważone przez znacznie większe nakłady na konserwację i naprawy ścieżek w porównaniu ze ścieżkami utwardzonymi, co również należy wziąć pod uwagę.
Przykład kosztów z praktyki
Chcemy sami zbudować 25-metrową ścieżkę prowadzącą przez nasz ogród z wodnym sufitem i zsumować koszty materiałów. Nasza ścieżka powinna mieć około 1 m szerokości.
Poczta | Cena £ |
---|---|
Wynajem elektrycznej płyty wibracyjnej (wynajem tygodniowy) | 160 EUR |
Żwir z recyklingu, beton 0/32 mm, 9 ton | 280 EUR |
Warstwa wyrównująca ze żwiru 0/16 mm, 1,5 t | 60 EUR |
Warstwa wierzchnia, wysokiej jakości kruszywo 0/8 mm, 1 t | 45 EUR |
Całkowite koszty dostawy | 150 EUR |
Całkowity koszt materiału drogowego z nim | 695 EUR |
Koszty w przeliczeniu na m² | 27,80 EUR za m² |
Koszty budowy drogi mogą się znacznie różnić w zależności od użytych materiałów i źródła zaopatrzenia w materiał. Należy również zwrócić uwagę na koszty dodatkowe, które mogą się różnić w zależności od indywidualnego przypadku.
Pytanie: Jaki jest zakres kosztów materiałów?

Ekspert ds. Kontroli kosztów : Balast o wielkości ziarna 0/32 mm kosztuje w najlepszym przypadku (balast recyklingowy) od około 5 do 25 euro za tonę . Na każdy metr sześcienny określonej objętości potrzeba 1,5 t materiału sypkiego i trochę więcej ze względu na zagęszczenie podbudowy.
W przypadku warstwy wyrównującej można spodziewać się kosztów około 30 EUR za tonę . Tutaj również należy zaplanować odpowiednie dodatkowe wymaganie ze względu na kompresję.
W przypadku warstwy wierzchniej wysokiej jakości zrębki kosztują około 20 EUR za tonę , podczas gdy wysokiej jakości zrębki mogą kosztować nawet 70 EUR za tonę i więcej.
Możesz dowiedzieć się więcej o koszcie balastu w tym miejscu, a więcej o koszcie odłamków tutaj.
Oprócz kosztów należy wziąć pod uwagę dopłaty za małe ilości i koszty dostawy . Ceny regionalnie mogą się znacznie różnić w zależności od dostępności poszczególnych rodzajów skał. Rodzaje zastosowanego żwiru i żwiru również odgrywają ważną rolę w kosztach całkowitych.
Płyty wibracyjne można wypożyczyć od około 120 EUR tygodniowo , w zależności od dostawcy mogą wystąpić dodatkowe koszty wynajmu i koszty materiałów eksploatacyjnych (benzyna, smary). W przypadku elektrycznych płyt wibracyjnych taki wysiłek nie jest konieczny, ale należy ponieść odpowiednie koszty energii elektrycznej.
Pytanie: Od czego zależy koszt sufitu wodnego?

Ekspert ds. Kontroli kosztów: Kluczem tutaj jest:
- rozmiar budowanej ścieżki (długość i szerokość)
- wybrane grubości warstw
- rodzaje użytego materiału
- ceny materiałów (również w zależności od źródła zaopatrzenia)
- dodatkowe koszty przy zamawianiu materiałów (koszty dostawy, dopłaty za małe ilości itp.)
- koszt wypożyczenia potrzebnych narzędzi (np. wibrujących płyt)
- koszty dodatkowe związane z wynajmem sprzętu i koszty materiałów eksploatacyjnych (np. paliwo, smary)